היכן התגלה חדר האמבט הראשון, מי מתקלח יותר ומה הישראלים מעדיפים : מקלחת או אמבט

אחד התענוגות הנעימים ביותר שקיימים בחיים שלנו, נמצא בחדר האמבט. חדר האמבט מהווה עבורנו מקום שלו ורגוע, מקום שאליו אנו יכולים להיכנס ולשכוח מטרדות החיים. חדר האמבט הינו המצאה מיוחדת שעברה במשך השנים תהפוכות וגלגולים רבים, גם מבחינה היסטורית וגם מבחינה תרבותית.

     
היסטוריה

     
העדות הקדומה ביותר לחדר אמבט, התגלתה בארמון קונסוס כרתים, בשנת 1,700 לפני הספירה. כמו כן, במצרים, יוון וברומא העתיקה, בארמונות מלוכה ואצילים, התגלו חדרי אמבטיה פרטיים אשר היו עשויים מחומרים מגוונים. על פי העדויות, התרחצו המלכים והאצילים בשמנים, בחלב ובמים. בתרבות יוון וברומא העתיקה האמינו, כי רחצה במים מחזקת את גוף האדם, וכחלק מפיתוח הגוף, ושמירה על הפרופורציות המושלמות והגוף הסימטרי, הם פיתחו תרבות ענפה של בניית בתי מרחץ ציבוריים. בתי המרחץ אפשרו את פיתוח הגוף, את חיזוק השרירים והסבו הנאה. חדרי אמבט נוספים התגלו גם בארמונות החשמונאים ביריחו, בארמונות הורדוס במצדה ובארמונות הרודיון ביריחו.
לאחר נפילת האימפריה הרומית השימוש בבתי מרחץ ציבוריים פחת. הסיבה לכך הייתה החשש שהרחצה בבתי מרחץ ציבוריים, עלולה לגרום לחיידקים וליצירת מצע למחלות שונות ומסוכנות. זאת הסיבה, שמאז לא הותקנו כמעט אמבטיות בבתים פרטיים, אלא רק בבתי אצילים ועשירים. בנייה של חדרי אמבט החלו שוב בראשית המאה ה-20.

    
תרבות רחצה

    
כתוצאה מההתפתחויות ההיסטוריות, תרבות הרחצה השתנתה עם השנים והדבר קשור גם להבדלים בין נשים וגברים. לפי סקר שנערך בשנת 2008 על ידי חברת SCA, חברה אשר מספקת מוצרי היגיינה, נשים מתקלחות יותר מגברים, כאשר רק בשוודיה התגלה שגברים התקלחו יותר בכל יום, יותר מנשים. עוד נתון מעניין הוא, שבמקומות שונים בעולם ישנה העדפה שונה למקלחות ולרחצה באמבטיה. כך למשל פורסם בעיתון USA TODAY בשנת 2012 נתון מעניין, לפיו בתי המלון החדשים באמריקה בונים יותר מקלחות מאשר אמבטיות, למעט בניית חדרי אמבט בסוויטות מפוארות. הסיבה לכך היא ההבנה שהאמריקאים מעדיפים להתרחץ יותר במקלחת ופחות באמבט. ברוסיה ובסין, למשל, נהנים יותר מרחצה באמבטיה מאשר במקלחת. השוני בין ההעדפות נובע מתנאי אקלים שונים, מתפיסות חיים ומתרבויות שונות.
     

  

נהנים יותר, משקיעים יותר.

    
במדינות בהן יותר אנשים נהנים מרחצה במי אמבט, משקיעים יותר כסף בתכנון, בייצור, בבנייה ובעיצוב של חדרי אמבט מגוונים. את חדרי האמבט ניתן לעצב בסגנונות שונים, וכאשר השמים הם הגבול, ניתן דרור לדימיון, וכך ניתן להנות מחדרי אמבט מעוצבים על פי טעמו האישי של הלקוח. אלו מעוצבים תוך התחשבות במאפיינים שונים כמו גודל החלל, מסגרת התקציב ועוד.

   

ומה קורה בארצנו?

    
על פי סקר שערך אתר “בניין ודיור” בשנת 2015, נמצא, כי בכל מה שקשור להעדפה בין אמבטיה למקלחות יש לישראלים תחושות אמביוולנטיות. 13.3% מהישראלים העדיפו אמבטיה, 41.3% מהישראלים העדיפו מקלחון, ו-45.3% העדיפו גם וגם. כך שלמעשה, הישראלים מעדיפים להנות משני העולמות גם יחד. כנראה שבגלל העובדה הפשוטה שעם אמבטיה ניתן ליהנות גם ממקלחת, בעוד שעם מקלחת האפשרויות די מצומצמות ופונקציונאליות, בהתאם לשימוש בהן.
   
חברת מודה מתמחה בקרמיקה מיוחדת ובריהוט אמבט, הכולל חדרים מעוצבים, כיורים, משטחים, ארונות אמבטיה, מראות ועוד. המוצרים מיוצרים ברמות האיכות הגבוהות בעולם, תוך דגש לשמירתם ולעמידותם לאורך שנים. הם עשויים בטכנולוגיות מתקדמות ומאפשרים לצרכן הישראלי להנות מחוויה מענגת, מרגיעה ושלווה בחדר האמבט.

Recent Posts